Sunday, March 4, 2012

Poznański: Le Fantôme de l'Opéra"Arbeitsdisziplin, po 'burzy'"

Bodajże dwa lata temu wysłałem list do "Arsenału" z prośbą o zainteresowanie moją twurczością, z nadzieją na szansę przetrwania w tym mieście, nawiązania kontaktu z wpływowym patronem, może niewielkie stypendium i trochę niezasłużonego prestiżu. Galerii Arsenał, która miała organizować ten bal w trumnie nie ma w zwyczaju odpowidania na maile "artystów", de facto jeśli wysyłają je osoby, które identyfikują się z tym misatem i w korespondencji wyszczególniają tandemem słów "poznański artysta". Anna Czaban, adresatka ww. listu, prawdopodobnie pomyślała że nadawcą musi być duch, ponieważ wszyscy poznańscy artyści zostali już pochowani, a kosmopolitycznych rezydentów "Arsenału" trudno już określać mianem "poznański". Przy okazji niedaleko folwarku Anny Cz. powstały kolejne galerie, które w ramach promocji miasta Poznań postanowiły na chucznym otwierającym wernisażu nie wystawiać ani jednego poznańskiego artysty, sprowadzili sobie ich z zagranicy. Ten wzorzec jest powielany w każdej tubylczej galerii ( no prawie każdej ), "Psom i poznańskim artystom wstęp wzbroniony".
Drogi Stachu Szabłowski-plastikowy mesjaszu, poznańskim artystom się umarło i leżą pod ziemią. Jeśli chcesz ich przywołać, nie stosuj kuglarskich metod, które dadzą poczucie pewności że nikt tego apelu nie usłyszy w ramach niespełnionego obowiązku. Wygłoszenie apeli na puszczy jest mniej skuteczne od wirującego stolika, następnym razem radzę używać jako tuby propagandowej jakiegoś dużego (polskiego) portalu społecznościowego związanego ze sztuką. Może to zaowocować pojawieniem się kogoś spoza koteryjnej układanki. Wysoce prawdopodobne jest że jeśli się takie osoby pojawią, nie zostaną potraktowani, zgodnie z zadasą koła historii, dobry artysta - martwy artysta.

Ps:
W ramach pozorowanej próby skonsolidowania środowiska poznańskich artystów, które mają na celu pokazania że niby coś się robi na tym cmentarzysku kultury, proponuje każdemu na grobie postawić fikuśny znicz w kształcie baranka wielkanocnego.

No comments:

Post a Comment